Słowniczek / Glosariusz

crossover study (crossover trial) – badanie w układzie naprzemiennym (badania kliniczne w układzie naprzemiennym)

Rodzaj badania randomizowanego, w którym efekty dwóch lub więcej kuracji są porównywane poprzez stosowanie ich w różnej kolejności (ustalanej losowo) u każdego uczestnika.

Synonimy:

badania kliniczne w układzie naprzemiennym

Pełne objaśnienie:

Badania kliniczne w układzie naprzemiennym są badaniami, w których uczestnicy otrzymują dwie lub większą ilość kuracji w konkretnej (zazwyczaj losowej) kolejności.

Są one stosowane, aby porównać różne kuracje podawane w różnym czasie, w losowej kolejności tym samym osobom. Efekt leczenia jest określany poprzez porównanie rezultatów (np. kaszlu) w okresie czasu, w którym przydzielona była jedna kuracja do efektów w okresie czasu, w którym wśród tych samych osób przydzielona była druga kuracja.

Przykład:

Na przykład, aby ocenić, czy wdychany lek był w stanie pomóc pacjentom z uporczywym, suchym kaszlem, w ciągu jednego, wybranego losowo, okresu czasu (kilka tygodni) każdy uczestnik badania w układzie naprzemiennym stosował inhalator zawierający pewien lek; w innym okresie czasu, ten sam uczestnik używał tak samo wyglądającego inhalatora, który nie zawierał tego leku.

Zobacz również:

badanie randomizowane

 

Udostępnij:
social social