PEDro po polsku

Platforma PEDro (Physiotherapy Evidence Database) dostępna po polsku

Bezpłatna baza danych PEDro, która zawiera ponad 48 000 randomizowanych badań eksperymentalnych, przeglądów systematycznych i wytycznych praktyki klinicznej w fizjoterapii jest już dostępna w polskiej wersji językowej. To efekt realizacji projektu PRO-EBP.

Baza PEDro została stworzona w roku 1998 (zaledwie po dwóch – trzech latach od wprowadzenie pojęcia Evidence Based Medicine i od pierwszych publikacji na ten temat) w celu wspierania praktyki fizjoterapii opartej na wiarygodnych i aktualnych publikacjach naukowych (evidence-based practice). Ta bezpłatna platforma umożliwia fizjoterapeutom z całego świata szybki i łatwy dostęp do najlepszych badań, które oceniają efekty interwencji fizjoterapeutycznych. W PEDro indeksowane są jedynie badania, w których zastosowano najbardziej rygorystyczne metody badawcze: eksperymenty kontrolowane z randomizacją, przeglądy systematyczne i oparte na dowodach wytyczne praktyki klinicznej. Tylko w 2019 roku użytkownicy z ponad 200 państw przeszukiwali bazę danych PEDro co 10 sekund – łącznie ponad 3 miliony razy! Od grudnia 2020 roku strona internetowa PEDro jest dostępna również w języku polskim.

Na stronie PEDro udostępniono m. in. trzy różne możliwości przeszukiwania baz danych, samouczek, mnóstwo przydatnych informacji i wskazówek, kryteria indeksowania, czy kalkulator przedziałów ufności. Można przeczytać także, czym dokładnie jest PEDro i jak skorzystać ze wszystkich funkcjonalności, które oferuje platfroma.

Strony wyszukiwania zaawansowanego (advanced), prostego (simple) oraz dla odbiorców (consumer) są dostępne jedynie w języku angielskim. Wynika to z budowy baz danych i struktury platformy. Również skala PEDro dostępna jest na tę chwilę tylko w wersji angielskiej. Jej polska wersja poglądowa została opracowana w ramach naszego projektu: zobacz.

Od grudnia 2019 roku partnerem PEDro- wśród licznych organizacji reprezentujących środowiska fizjoterapeutów z całego świata – jest Krajowa Izba Fizjoterapeutów. Powstanie polskiej wersji językowej platformy jest jednym z efektów współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie z Filią w Białej Podlaskiej, w ramach projektu “PRO-EBP Platforma promowania i upowszechniania praktyki zawodowej opartej na wiedzy naukowej” (projekt Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Społeczna Odpowiedzialność Nauki, SONP/SP/461408/2020). Tłumaczenie strony rozpoczęło się w styczniu 2020 i było możliwe dzięki zaangażowaniu autora i kierownika projektu dr hab. prof. AWF Macieja Płaszewskiego, wiceprezesa KRF ds. nauki i edukacji dr Zbigniewa Wrońskiego i Weroniki Krzepkowskiej z Działu ds. Międzynarodowych KIF. Tłumaczenia koordynowała współzałożycielka PEDro, dyrektor PEDro Partnership, prof. Anne Moseley z Uniwersytetu w Sydney.